1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

جمع‌بندی نخستین کنفرانس اقتصاد ایران

  • منبع: روزنامه دنیای اقتصاد
1393-12-04

اجماع روی سند اصلاحات اقتصادی

NewsPic1.jpgدکتر مسعود نیلی: برای غلبه بر چالش‌های کنونی باید اتفاق‌نظر در عرصه کارشناسی را به اتفاق‌نظر در عرصه سیاسی، تبدیل کرد
دنیای اقتصاد: جمع‌بندی نخستین کنفرانس اقتصاد ایران منتشر شد. این جمع‌بندی براساس نشست‌های تخصصی 9 گانه در محورهای «رشد اقتصادی»، «کاهش تورم و مدیریت اقتصاد کلان»، «توسعه نظام مالی»، «نفت و انرژی»، «اشتغال و بیکاری»، «صندق توسعه ملی»، « اقتصاد مقاومتی و نظام حکمرانی»، «بهبود فضای کسب‌و‌کار» و «هدفمندی یارانه‌ها» ارائه شده است. در این گزارش اشاره شده هدف اصلی کنفرانس، ارائه تصویری شفاف از مسائل و چالش‌های فعلی و میان مدت اقتصاد در پایان دهه 90 و همچنين طراحي سياست‌هاي كلان كوتاه‌مدت و ميان‌مدت براي مجموعه اجرايي كشور بوده است. این گزارش جامعيت و انسجام تحليل‌ها و نتايج را دو مولفه ضروري براي دستيابي به اهداف در طراحي نشست‌هاي كنفرانس بیان کرده است. علاوه‌بر این گزارش حاضر «لزوم ارائه راهكارهاي سياستي»، «اجرايي بودن» و «انطباق با شرايط موجود كشور» را سه معيار اصلي در انتخاب مقالات و تعيين كميته‌هاي تخصصي دانسته است. این گزارش شامل گزارش کمیته علمی کنفرانس اقتصاد ایران بوده و برای رعایت اختصار، از انعکاس جزئیات و مباحث کم اهمیت کاسته است. کنفرانس اقتصاد ایران در روزهای 14 و 15 دی ماه سال جاری با حضور دو هزار نفر از صاحب‌نظران، محققان و مسوولان برگزار شد. یکی از ویژگی‌های مهم جمع‌بندی حاضر این است که تمام مشکلات گذشته و چالش‌های پیش روی اقتصاد ایران در نظر گرفته شده است و از نظر جامعیت مطالب در سطح مطلوبی قرار دارد. ویژگی دوم این سند را می‌توان مهر تایید 21 اقتصاددان برجسته کشور دانست که اعتبار آن را تایید می‌کند.
1. ضرورت رشد اقتصادی پایدار و اشتغال‌زا
سال‌های باقی‌مانده از دهه 1390، حداقل به سه دلیل برای اقتصاد ایران دارای اهمیت تعیین کننده است.
معضل ایجاد اشتغال در مقیاسی بسیار فراتر از آنچه در عملکرد گذشته اقتصاد ثبت شده، بدون شک اولین و مهم‌ترین مساله پیش‌روی اقتصاد ایران در سال‌های پیش‌رو است. اهمیت این موضوع وقتی بیشتر می‌شود که به عدم تغییر خالص اشتغال طی نزدیک به 10 سال گذشته توجه کنیم. دوم، روند نامطلوب سطح رفاه خانوارها طی سال‌های 1385 به بعد، به اندازه‌ای اهمیت دارد که می‌تواند در هم‌ترازی با چالش بیکاری و حتی فراتر از آن قرار گیرد.

برای دیدن  ادامه مطلب کلیک کنید
 

آخرین ویرایش در 1393-12-07
کسمائی
نوشته شده توسط
Go to Top