1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

معرفی

پویشگران عرصه سوم مؤسسه ای است غیر انتفاعی، غیر تجاری و غیردولتی که به موضوع آموزش، مشاوره و پژوهش در زمینه سازمان های بخش سوم بویژه توانمندسازی و ظرفیت سازی تشکل های اقتصادی عضو محور در راستای رشد، تعالی و توسعه کشور و تحقق الگوی شیوه اداره مطلوب می پردازد.

پویشگران با درک دلایل عدم شکل گیری موفق و اثرگذار انجمن های اقتصادی به عنوان یک موتور محرک در نظام مدیریت کشور، گروه هدف خود را بر روی آنها متمرکز نموده و قصد دارد با بهره گیری از کارشناسان و متخصصین حوزه سازمان های انجمنی و مدیریت؛ و استفاده از الگوهای استاندارد بین المللی؛ اقدام به ظرفیت سازی و توانمندسازی آنها و آماده سازی آنان برای به عهده گرفتن نقش و مسئولیت؛ در روند توسعه پایدار کشور و دستیابی به اهداف سند چشم انداز بیست ساله کشور نماید.

اعضاء هیئت مدیره

مفهوم نام و آرم و لوگو

پروژه های انجام شده


تاریخچه

پویشگران با گردهم آمدن فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد رشته مدیریت سازمان های غیردولتی و فعالان حوزه انجمنی پس از ماه ها بحث و گفتگو در اسفند ماه سال ۱۳۸۷به شماره ثبت ۲۳۸۲۹ در اداره ثبت شرکت ها به عنوان مؤسسه غیرتجاری به ثبت رسید و عملاً فعالیت پژوهشی خود را آغاز نمود. بدلیل ضعف تئوریک و فقدان ادبیات اداره انجمن های اقتصادی، پویشگران تلاش نمود تا این عارضه را در سطح کشور حل نماید و ادبیات اداره این سازمان ها را تولید نماید. از نیمه سال ۱۳۸۸ با همکاری مدیران سندیکای صنعت برق ایران فعالیت های پژوهشی خود را تعمیق و به مرور شروع به پیاده سازی نمود. خاطر نشان می سازد در طول مسیر خود همواره مورد تشویق و تأیید صاحبان صنعت، صاحب نظران اقتصادی و صنعتی قرار گرفت تا آنجا که در جلسات هیئت نمایندگان و کمیسیون تشکل های اتاق بازرگانی بخشی از پژوهش ها ارائه و موجب امیدواری و خوش بینی نمایندگان بخش خصوصی از آینده تحولات انجمن های اقتصادی قرار شد. هم اینک پویشگران مفتخر است نتایج پژوهش های علمی و کاربردی خود را پس از یک دوره آزمایشی یک ساله در اختیار انجمن های اقتصادی قرار دهد. هر چند مسیر آینده مسیری سخت و ناهموار است ولی عزم کرده ایم تا فرهنگ زندگی انجمنی را در بخش اقتصادی و صنعتی کشور نهادینه نموده و الگوهای موفقی برای ایران عزیز پرورش دهیم. پویشگران دستان پرمهر شما صاحبان صنعت و اقتصاد و صاحب نظران عرصه دانش را برای انتقال تجربیات، دانش و نظرات برای بهبود خدمات خود و تعالی زندگی انجمنی ایران سرافراز به گرمی می فشارد.

چشم انداز

استقرار جامعه انجمنی پویا، شاداب، دموکراتیک و توسعه گرا در ایران است. انتظار داریم جامعه انجمنی ایران بتواند به عنوان بازیگر کلیدی در پارادایم جدید توسعه، در جغرافیای قدرت و قدرت یابی شهروندان نقش موثر و تاثیر گذار داشته باشد.

ماموریت

ظرفیت سازی انجمن های اقتصادی به منظور گذار از جامعه انجمنی ضعیف به جامعه انجمنی قوی است.

ارزش ها

بنیانگذاران پویشگران از بدو تأسیس اصول و ارزش هایی را برای اداره و مدیریت سازمان تعیین نمودند تا همگان از لحظه ورود به سازمان این اصول و قوائد و ارزش ها را در بین خود و در مواجهه با جامعه، انجمن ها، مشتریان و سایر ذینفعان به نیکی و روانی سرلوحه کار خود قرار دهند. بر این اساس، ما ارزش های زیر را همواره مورد توجه و احترام قرار داده و همه همّ و تلاش خود را برای حرکت در مسیر آن بکار می گیریم.
تنوع و تکثر در عقاید و روش ها : ما بر این باوریم هر انسان، گروه و اجتماعی عقاید و روش های خاص خود را داشته و بر ما و همگان، احترام و به رسمیت شناختن این تنوع و تکثر فرض به حساب می آید.
حق محوری و مردم سالاری : ما معتقدیم تسامح و تساهل اساس زندگی اجتماعی و همجواریمسالمت آمیز بوده و رعایت عدالت و حقوق انسان ها با هر گرایش، جنسیت، دین و فرهنگ و قومیتی را بر خود لازم دانسته و استفاده از روش های دموکراتیک را کم هزینه ترین راه رسیدن به جامعه مدنی قوی می دانیم.
جامعه مدنی اخلاقی و اخلاق مدنی : ما به نیک می دانیم پایبندی به اخلاق و رفتار مدنی همراه با احترام به آزادی ها و عدم دنبال کردن سیاست تخریب، حذف و خشونت جزو الزامات هر فعالیت اجتماعی و فرهنگی است.
شفافیت و پاسخگویی : پویشگران با توجه به اصول و روش های مدیریت سازمان های مدنی، شفافیت و پاسخگویی در قبال ذینفعان درونی و بیرونی را در تمامی زمینه های حقوقی، مالی و عملکردی سرلوحه فعالیت های خود می داند.

فعالیت ها

•    برگزاری دوره ها و کارکاه های آموزشی عمومی، آموزش آموزشگران (TOT) و ICT
•    آموزش حین عمل (Mentoring)
•    انجام پژوهش های بنیادی و کاربردی در عرصه انجمن های اقتصادی
•    ارائه مشاوره حقوقی، مدیریتی و فنی به انجمن های اقتصادی
•    مبادله اطلاعات و اطلاع رسانی
•    ایجاد و توسعه همکاری های محلی، ملی و بین المللی بین انجمن های اقتصادی

 

Go to Top